Przejdź do menu Przejdź do treści

Rusza 10 Festiwal Wydział Sztuki w Mieście

Program 10. Wydziału Sztuki w Mieście
10 – 30.06.2022, Kraków
 
 
🔴 10.06, PIĄTEK 
 
12:00 / Czułość i wielość opowieści
Zespół kuratorek: Magdalena Żmijowska, Bogna Sroka-Mucha
MIEJSCE: Fundacja Sztuki Nowej Znaczy Się, ul. Kościuszki 37
CZAS: 10 – 17.06.2022, 10.06 godzina 12:00
GODZINY OTWARCIA: 13 – 17.06, godziny 11:00 – 16:00
 
Wykład noblowski Olgi Tokarczuk stał się ważnym przesłaniem i inspiracją dla zaproszonych artystów i wykładowców z Polski i z zagranicy. W obliczu wojny, pandemii, kryzysu ekonomicznego, ekologicznego konieczna jest świadomość współtworzenia czułości w każdym jej wymiarze. Na ekspozycji pokazane zostaną różnorodne postawy i style pracy dotyczące grafiki ilustracyjnej.

 

ARTYŚCI: Wystawa ilustracji artystów i wykładowców Wydziału Sztuki UP w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

 
16:00 / Spotkanie z Dobrosławem Bagińskim – rozmowa o książce „Obraz. Zagadka wzrokowa”
CZAS: 10.06, godzina 16:00
MIEJSCE: Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej, ul. Mazowiecka 43
 
Książka wyjaśnia fenomen powstawania w umyśle człowieka obrazów otaczającego go świata. Kształtują je fizjologiczne mechanizmy percepcyjne jak też wizualne nawyki i kompetencje kulturowe. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie wiedzą wizualną wśród: kulturoznawców, psychologów, kognitywistów, estetyków, filozofów a nawet językoznawców. Mają oni świadomość, że obraz nieuchronnie wypiera z mediów komunikacji pisany tekst; w zamian kreuje nowe pola kultury. Elementarna wiedza o wizualności potrzebna jest dziś nie tylko malarzom, grafikom, architektom, filmowcom. Potrzebna jest ona również nauczycielom i instruktorom wielu dziedzin, którzy chcieliby przeorientować swoje przekazy w kierunku obrazu. Książka jest przewodnikiem po wizualności, którego zadaniem jest wypracowanie pewnego minimum wiedzy wspólnej dla wszystkich wymienionych wyżej dziedzin wiedzy i praktyki, ale także dla licznych smakoszy kultury obrazowej.
 
 
Poster Challenge 2022
Kuratorzy: Katarzyna Wojdyła, Karolina Szafran i Marcin Urbańczyk
Organizator: GR.UP’a — Grupa Grafików Projektantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
CZAS: 10 – 17.06.2022
MIEJSCE: 3 słupy plakatowe na Kazimierzu, 3 x okolice Plant Krakowskich, 2 x Podgórze, 2 x okolice Ronda Grunwaldzkiego
 
Idea Poster Challenge różni się od typowych przeglądów plakatów organizowanych na świecie. Zazwyczaj przeglądy takie prezentują wybór najlepszych prac, bardzo przemyślanych, skrupulatnie i drobiazgowo zaprojektowanych. Prac będących często efektem długiego i żmudnego procesu projektowego poprzedzonego realizacją znacznej ilości szkiców i wstępnych projektów. Poster Challenge zmienia tę tradycyjną ideę przeglądu prac najlepszych na rzecz prezentowania prac powstałych w określonym reżimie czasowym. Plakaty Poster Challenge to prace, które na zaistnienie w głowie projektanta miały tylko jeden dzień – swoiste jednodniówki, bez szerokiego asortymentu prób i błędów. To projekty świeże i lekkie, gdzie pewna niedoskonałość jest cechą immanentną i wręcz pożądaną. To projekty, które zostały zatrzymane podczas procesu twórczego. Czy to źle? Niezupełnie, umiejętność formułowania szybkiej i celnej wypowiedzi plastycznej jest w cenie, zwłaszcza dzisiaj, gdy świat pędzi coraz szybciej. Ta umiejętność jest też świadectwem swoistej płodności projektanta, wskazuje na opanowanie i sprawność warsztatu plakatowego. Poster Challenge 2022 krąży wokół hasła Jesteśmy wielością. Jak mamy to rozumieć? W projekt zaangażowani są wykładowcy z Katedry Komunikacji Wizualnej, studenci Instytutu Sztuki i Designu wraz z zaproszonymi gośćmi z polskich i zagranicznych uczelni partnerskich. Jesteśmy wielością w kontekście różnego doświadczania i doświadczenia plakatu. Jesteśmy też wielością w kontekście wieku i umiejętności twórców. Jesteśmy też wielością w kontekście wrażliwości na świat i różnego sposób jego postrzegania i odczuwania. Te obszary nas różnicują, ale jednocześnie spajają. To my właśnie tworzymy Uniwersytet jako miejsce wymiany doświadczeń i rozwoju obszarów nauki i sztuki. Tegoroczny Poster Challenge pokazuje również wielość wypowiedzi plastycznych w kontekście pojedynczego hasła. Pokazuje też pierwiastki indywidualnej wrażliwości trzymanej w ryzach komunikacji wizualnej.
 
 
17:00 / Grafika nade wszystko
Kuratorzy: Mateusz Rafalski, Witold Winek
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych – Galeria Centrum, Rynek Główny 29
Czas: 10 – 17.06.2022, wernisaż: 10.06.22, godzina 17:00
 
Tytuł projektu nawiązuje do wystawy indywidualnej Witolda Skulicza prezentowanej w MTG 2012 w Krakowie i jest niejako próbą udowodnienia, że w obecnych czasach, pomimo globalnych kryzysów, grafika żyje i wciąż ma się dobrze. Tak, jak w trudnym okresie PRL-u, między innymi dzięki Międzynarodowemu Triennale Grafiki stanowiła rzeczywiste okno na świat, tak i dzisiaj udowadnia, że może stać się medium stosunkowo łatwo przekraczającym zarówno dosłowne jak również umowne granice artystyczne. W odniesieniu do hasła „jesteśmy wielościątowarzyszącego tegorocznej XI edycji Cracow Art Week chcemy pokazać, że pomimo dynamicznego rozwoju nowych mediów, grafika reprezentowana jest przez wciąż rozszerzającą się społeczność artystek i artystów działających w jej obrębie, korzystających zarówno z klasycznego warsztatu, jak również eksperymentujących z formalnymi ograniczeniami tego medium. Zakładamy, że hasło przewodnie tegorocznego Cracow Art Week wpłynie na wielowątkowość ekspozycji i pozwoli na prezentację indywidualnych, może nawet radykalnie różnych postaw artystycznych, których wspólnym mianownikiem będzie grafika. To właśnie wielość twórczych dyferencji wzbogaca rozwojowy potencjał tej dziedziny. Do projektu zaprosiliśmy artystki i artystów z kilku polskich uczelni artystycznych.
 
Artyści: Marcin Pawłowski, Halina Cader- Pawłowska, Anna Sadowska, Małgorzata M. Niespodziewana, Agnieszka Łukaszewska, Jan Bujnowski, Jerzy Jędrysiak, Stanisław Cholewa, Ewelina Małysa, Anna Juszczak, Magdalena Lazar, Agnieszka Dutka, Mirosław Niesyto, Witold Winek, Mateusz Rafalski, Michał Tokarz, Karol Gawroński, Katarzyna Nowakowska, Artur Masternak, Szymon Prandzioch, Kamil Kocurek, Agnieszka Dobosz, Marta Bożyk, Jacek Zaborski
 
 
18.00 / Metakosmos – wystawa okazów cyfrowych oraz lokalna konferencja sieciująca społeczność
Kuratorzy: Michał Hyjek, Marzena Kolarz
MIEJSCE: ul. Cieszyńska 12
CZAS: 10.06.2022 , godz. 18.00
 
Nawiązując do ogrodniczej tradycji Krowodrzy, kultywowanej z reguły w domowym ogródku pragniemy zaprezentować najlepsze wytwory powstałe w zaciszach domostw digitalnych artystów w ciągu kilku ostatnich lat. Na wystawie prezentujemy przedmioty fizyczne oraz przypisany do nich kontent cyfrowy (filmy, dźwięki, fotografię, gry komputerowe, strony www oraz każde możliwe zcyfryzowane dzieło). Na obiektach w kamienicy przy Cieszyńskiej 12 „wypalone” zostają metaversowe symbole, które są przepustką do cyfrowego świata. Otoczenie przed i za kamienicą oraz parter z podwórkiem zmieniają się w galerię fizycznych hiperłączy, zbiór fizycznych linków do cyfrowych danych za pomocą zaawansowanych technik AR oraz NFC. Obcowanie z fizycznym przedmiotem, jego kształtem i formą ma być przepustką do świata cyfrowego, gdzie możemy zobaczyć jakie znaczenie ma przedmiot i czy odgrywa jakąś rolę w digitalnym świecie dzieł danego artysty.
 
Artyści: Ewa Doroszenko, Jacek Doroszenko, Maciej Gniady, Michał Hyjek, Marzena Kolarz, Anna Pichura, Adam Panasiewicz, Natalia Nowosińska, Julia Wiereńko, Demo Drifters
 
 
19:00 / Wszystkie Wieże Eiffla świata
Kuratorka: Lidia Krawczyk
Koordynatorzy: Michał Łuczak, Lech Kolasiński
CZAS: 10 – 16.06.2022, wernisaż: 10.06, godzina 19:00
MIEJSCE: Spółdzielnia Ogniwo , ul. Smolki 11a
GODZINY OTWARCIA: 11.06.2022: 12:00 – 22:00, 13 – 17.06.2022: 12:00 – 22:00
 
Snucie opowieści od zarania dziejów było jedną z najbardziej wciągających aktywności człowieka. Bez niej nie było by naszej kultury, historii, nasza cywilizacja nie posiadałaby takiego kształtu i formy, a nawet nie byłoby nas samych (jaźń komponująca opowieści ma bowiem kluczowy wpływ na analizę i interpretację tego, co doświadczamy, a poprzez to, także na nasze decyzje). Do ich konstruowania w dużej części naszej historii używaliśmy głównie słów, zarówno tych wypowiadanych, jak i tych, które utrwalaliśmy na piśmie. Kiedy przestało nam to wystarczać, bądź kiedy okazało się, że słowo nie wytwarza w odpowiednio szybki bądź skondensowany sposób treści, którymi chcemy się podzielić, ewoluowaliśmy w stronę społeczeństwa komunikującego się za pomocą obrazów. Czy Wieża Eiffla jest tylko utrwaloną i udostępnioną dalej fotografią chwili, czy może przede wszystkim konotuje raczej to, kim jesteśmy? Wszystkie Wieże Eiffla świata to wystawa studentek i absolwentek kierunku Sztuka i Media, Instytutu Sztuki i Designu, krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, które opowiadając nam o swoich intymnych doświadczeniach snują opowieści, w których słowo to stanowczo zbyt mało.
 
Artystki : Martyna Beskiewicz, Anna Lem, Anna Stachura, Aleksandra Skwarek, Anna Macias
 
 
19:00 / Very sołszal RLY, naprawdę – afterparty na otwarcie 10. Wydziału Sztuki w Mieście
MIEJSCE: Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP, ul. Mazowiecka 43
CZAS: 10.06.2022, godz. 19:00
 
Wystawa audio-wizualna zakończona występami koncertowymi. Na miejscu będzie interaktywny mapping z fragmentami miasta Krakowa. Wizualki nawiązujące do op-artu i złudzeń optycznych. Celem całej akcji jest poruszenie problemu/tematu jakim jest nieodłączne funkcjonowanie społeczeństwa zanurzonego w morzu technologicznych rozwiązań.
 
Na podwórku pojawią się food trucki!
 
Artyści: Semprey (DJ), Dellyon, Młody Adi, Pawlik Beatz (DJ)
 
 
🔴 11.06, SOBOTA 
 
14:30 / Wykład Marcina Różyca „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie – różowe bóstwo opiekuńcze wyszło z szafy. Praktyki artystyczno-kuratorskie w kontekście traumy wojennej, zagłady i mody”
MIEJSCE: Instytut Sztuki i Designu, ul. Podbrzezie 3, I piętro
CZAS: 11.06.2022, godz. 14:30 – 16:00
 
Wykład poświęcony będzie trwającej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa wystawie, której centralną postacią jest Helena Bohle-Szacka – projektantka mody, artystka, graficzka, aktywistka, więźniarka obozów koncentracyjnych. Jedna wielowymiarowa postać stała się pretekstem do stworzenie wielogłosu ostrzegającego przed zagładą.

Marcin Różyc – krytyk mody, wykładowca i kurator związany z vogue.pl i Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

 
17:00 / Show Off – Design
Kurator : Dagmara Latała
MIEJSCE: Instytut Sztuki i Designu, ul. Podbrzezie 3
CZAS: 11 – 17.06.2022, wernisaż 11.06, godz. 17:00
GODZINY OTWARCIA: codziennie 11:00 – 16:00
 
Po dwóch latach nie tylko ograniczenia mobilności i dostępu środków wyrazu, ale także refleksji i namysłu nad zmieniającym się światem, nadszedł wreszcie moment na odważną prezentację zuchwałych koncepcji projektowych studentów i wykładowców kierunku Design na Wydziale Sztuki UP. W sercu krakowskiego Kazimierza, w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego zaprezentowane zostaną najnowsze projekty studentów-designerów i kadry kształcącej tych kreatywnych twórców. Prace powstałe na przestrzeni lat 2020-2021 wypełnią pracownie warsztatowe, w których powstały na poziomie -1. Zgrupowane zostaną w trzech kategoriach: produkt, przestrzeń i eksperyment. Młodzi projektanci w swej działalności nieustannie próbują odpowiedzieć na pytanie, czym w dzisiejszym, zdominowanym przez przemysł i globalną gospodarkę świecie, powinien być przedmiot. Jak kształtować przestrzeń publiczną, jak odpowiadając na liczne problemy dzisiejszych miast projektować nowe przestrzenie spotkań, integracji i inkluzywności. Jakie należy stosować materiały do produkcji nowych obiektów użytkowych, które z dostępnych technologii są najbardziej zrównoważone oraz jakie nowe potrzeby wykazuje współczesny użytkownik. W dobie nadprodukcji, nadmiernej konsumpcji i kryzysu klimatycznego wydaje się, że to właśnie w designerach tkwi nadzieja na lepszą przyszłość w otoczeniu nie tylko użytecznych i estetycznych, ale przede wszystkim ekologicznych i bliskich człowiekowi rzeczy. Zakres prowadzonych przez studentów poszukiwań nowych, lepszych rozwiązań wykracza poza skalę podręcznych obiektów i kieruje się dodatkowo w stronę polepszania szerszego otoczenia człowieka. Sfery jak przestrzeń prywatna, publiczna i miejska – szczególnie pod postacią niezagospodarowanych lokalnych skwerów i parków, stanowią główne obszary oddolnych, projektowych interwencji.

Wystawie towarzyszyć będą pokazy i wykłady zorganizowane w pracowni ceramiki, szkła, papieru i druku 3D.

Artyści : Pracownicy i Studenci Katedry Designu w Instytucie Sztuki i Designu 

 
19:00 / Stadtschaft – wielowarstwowy obraz relacji człowieka z przestrzenią miejską
Autor: Sebastian Bożek
Kurator: Małgorzata Wielek
MIEJSCE: ul. Gazowa 13
CZAS: 10 – 17.06.2022, wernisaż 11.06, godzina 19:00
GODZINY OTWARCIA: codziennie 11:00 – 16:00
 
Projekt powstał w celu krytycznej oceny badań, metod i narzędzi artystycznych charakterystycznych dla strategii twórczych, których punktem odniesienia jest fenomen miasta. Autor odniósł się do zagadnień takich jak: palimpsest, panoptykon, miasto-interfejs, zmysłowe relacje człowieka z przestrzenią, mapa. Interesujące go zjawiska i metody były punktem wyjścia analizy wybranych zagadnień i próby przekształcenia ich w wypowiedź artystyczną. W projekcie szczególnie istotne jest zagadnienie człowieka w przestrzeni (miasta) i jego kontaktu z nią w duchu metody oraz idei dérive – badania struktury miejskiej (psychogeografia) oraz dezorientacji emocjonalnej, której ucieleśnieniem jest postać flanera. Projekt składa się z: asamblażu/instalacji przestrzenno-malarskiej oraz instalacji wideo. Projekt odnosi się również do problemu powiązań między bardziej tradycyjnymi formami wyrazu (instalacja, mural, malarstwo) oraz z działania z poszerzonego pola malarstwa i instalacji (wideoinstalacja).
 
Projekt częściowo zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
19:00 / GMACH
Autor: Konrad Peszko
Kurator: Adam Panasiewicz
MIEJSCE: ul. Gazowa 13
CZAS: 10 – 17.06.2022, wernisaż 11.06, godzina 19:00
GODZINY OTWARCIA: codziennie 11:00 – 16:00
 
Projekt pt. GMACH porusza kwestię eksplorowania wspomnień w postaci pamięci autobiograficznej w procesie rekonstrukcji przestrzeni postindustrialnego budynku Telpodu, zlokalizowanego na krakowskim Zabłociu. Główne założenia skupiają się na tworzeniu modeli pamięciowych, bazujących na wspomnieniach osób wynajmujących przestrzeń w tym budynku. Na podstawie relacji zgromadzonych za pomocą zestawu pytań w formie ankiety, powstała multimedialna praca stanowiąca połączenie filmu animowanego pt. Gmach, i instalacji wykonanych na bazie próbek terenowych z przestrzeni budynku.
 
Projekt otrzymał Stypendium Miasta Krakowa w kategorii sztuki wizualne w 2018 roku.
 
 
🔴 12.06, NIEDZIELA
 
19:00 / Wielodźwięk
MIEJSCE: PAON, Konfederacka 4
CZAS: 12 – 14.06.2022
GODZINY OTWARCIA: nd-pn-wt: 14:00 – 20:00
 
Otacza nas nieskończona ilość bodźców. Płynnie przenikają one w głąb naszej percepcji. Mieszają się w niej ścieżki obrazów, dźwięków, zapachów, smaków, dotyków. Nie ma tu ani początku ani końca. Jest tylko szereg wrażeń odbijających się i łączących ze sobą w wspólną całość. Każda osoba zanurzona jest w tym nieskończonym percepcję. Dowolnie odczytuje, szuka własnych przestrzeni interpretacji. W tym pomieszczeniu otworzyliśmy nasze indywidualne wrażenia. Z wielości naszych pojęć tworzymy nową jakość wspólnego poznania – nowy sens postrzeganego przez nas świata. Na zbiorowej wystawie sztuk wizualnych zaprezentowane zostaną prace studentów Grafiki II roku z Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
 
Artyści : Agnieszka Stec, Agata Smarzek, Gaja Knap, Justyna Szydłowska, Kamila Tomczyk, Maja Stankiewicz, Marcelina Weilandt, Marta Bednarz, Natalia Brzegowy, Natalia Kozieja, Radosław Klasa, Sonia Górska, Sylwia Stelmach, Weronika Pałka, Wiktoria Dąbrowska.
 
 
 
🔴14.06, WTOREK 
 
12.00 / ILUSTRACJA – NAWIGACJA #2022
CZAS: 14 – 06.2022, wernisaż: 14.06.2022, godzina 12.00
MIEJSCE: Galeria Gablotki, Instytut Sztuki i Designu UP, 1 Piętro, Oranżeria (wejście przez kawiarnię) ul. Podbrzezie 3
GODZINY OTWARCIA: pn – pt 9.00 – 15.00
 
Ilustracja nadaje różne kierunki myślenia, jest jak nawigacja, która kieruje w rejony wyobraźni. Wystawa Ilustracja – Nawigacja to wystawa prezentująca prace z pracowni ilustracji studentów i studentek Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Na wystawie znajdą się realizacje pokazujące różnorodne postawy i style pracy dotyczące grafiki ilustracyjnej: od klasycznej ilustracji poprzez ilustrację wektorową, plansze komiksowe, aż do prac realizowanych w formie książki autorskiej, pop up book, leporello, książki obrazkowej czy silent book.
 
Opieka artystyczna: dr hab. Małgorzata Niespodziewana-Rados, prof. UP, dr Bogna Sroka-Mucha, dr Magdalena Żmijowska, mgr Dominika Bobulska.
 
 
18:00 / Mieszanina heterogeniczna
Kuratorzy: Ernest Ogórek, Krzysztof Gil
CZAS: 13 – 17.06.2022 , wernisaż: 14.06, godzina 18:00
MIEJSCE: ARTzona Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, os. Górali 4
GODZINY OTWARCIA: wystawa czynna od poniedziałku do piątku 13 – 17.06 w godzinach : 8:30 – 20:30
 
Mieszanina heterogeniczna to melanż, w którym poszczególne składniki, mimo że zmieszane, zachowują swoją odrębność. O mieszaninie heterogenicznej mówimy, gdy różne składniki miksu substancji można zidentyfikować gołym okiem lub korzystając z mikroskopu. Mieszaniną heterogeniczną będzie np. piasek wymieszany z cukrem. Niejednorodność, w wyniku połączenia zaczyna stanowić całość. Odmienność staje się nienachalną możliwością współistnienia.
 
Artyści: Wykładowcy i studenci Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej UP
 
 
19:30 / Oaza
Kuratorka: Barbara Janczak
CZAS: 14 – 17.06.2022, wernisaż 14.06, godzina 19:30
MIEJSCE: DOM UTOPII (dach), os. Szkolne 26 A
 
Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą.
Gandhi Mahatma
 
Wystawa prezentuje prace powiązane z poszukiwaniem wewnętrznego spokoju w niespokojnych czasach. Prezentowanych podejść jest tyle, ilu uczestników i uczestniczek wystawy, ponieważ każdy i każda interpretuje problem inaczej. Prace realizowane są w myśl zasady, że to proces jest designem, a więc bez nastawiania się na konkretny cel, analogicznie do słów Ghandiego. Niektóre z prezentowanych taktyk to: cenzurowanie gazety za pomocą wyszywanki, produkcja niezwykłych lustrzanych przedmiotów do kontemplacji, techniki nawiązujące do ASMR oraz przewrotnie ozdobione fragmenty zbrojenia, nawołujące do dbania o samego siebie; wszystko po to, żeby uzyskać stan spokoju, tak luksusowy w naszych czasach. Wszystkie prace opatrzone są osobistym manifestem autorów i autorek.
 
Artyści: Adriana Drewniak, Oliwia Głódm Liubou Pakhomava, Jakub Sokołowski, Szymon Witowski, Marcin Baniak, Magdalena Stanek , Róża Mazur, Ewa Nowak, Kinga Czaja, Joanna Dobrzyńska
 
 
 
🔴 15 – 16.06, ŚRODA – CZWARTEK 
 
18:00 / KINO FLYER WIELOŚWIAT
Kurator: Wiola Sowa
CZAS: 15 – 16.06.2022, godz. 18:00
MIEJSCE: Kino Paradox , ul. Krupnicza 38
 
Tegoroczna odsłona Kino Flyer 10.0 to zanurzenie w nieograniczonej wyobraźni autorów etiud filmowych, zarówno animowanych jak i dokumentalnych, czy music video. Filmy powstały w Pracowni Animacji oraz Pracowni Wideo Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie studenci kierunków artystycznych doskonalą swoje umiejętności kreowania wypowiedzi artystycznej za pomocą środków filmowych. Podejmowane przez nich tematy są refleksją nad uniwersalnymi problemami, ale również analizą badawczą, wnikliwą obserwacją czy komentarzem do ​bieżących wydarzeń. Odzwierciedlają ich indywidualną wrażliwość i talent.
 
Kino Flyer – to inicjatywa studentów i wykładowców Instytutu Sztuki i Designu UP w Krakowie, w ramach której prezentowane są etiudy studentów i dyplomantów kierunków Digital Design, Grafika, Sztuka i Media oraz Art&Design.
 
 
 
🔴 25 – 26.06.2022, SOBOTA – NIEDZIELA 
 
Nówka Sztuka MÓWI
CZAS: 25 – 26.06.2022
MIEJSCE: Instytut Sztuki i Designu UP, ul. Podbrzezie 3
 
Nówka Sztuka MÓWI – pierwsza edycja wydarzenia zapowiadającego Targi Artystów i Dizajnerów „Nówka Sztuka”, które odbędą się w listopadzie 2022. Debaty, warsztaty, dyskusje, przeglądy portfolio dla artystów, twórców. dizajnerów i entuzjastów. Nówka Sztuka MÓWI o: NFT, metaverse, kolekcjonowaniu, social mediach, brandingu, rezydencjach, art marketingu, współpracach i relacjach. Kto kupuje sztukę? Czy kuratorzy są nam potrzebni? Jak się nie wywrócić, budując swoją markę w sieci? NFT – hit, kit czy blef? Czy Instagram to dla artystów zło konieczne?
 
 
Dwa dni wypełnione ekspercką wiedzą, doświadczeniem, trudnymi pytaniami i nieoczywistymi odpowiedziami. Przyjdź i zapytaj, podyskutuj, poradź się i zainspiruj.
 
 
 
🔴 30.06 2022, CZWARTEK
 
18.00 / Czytelnia. Zbiory fotoopowieści / Reading room. Collections of photo stories
kuratorzy: Alicja Panasiewicz, Krzysztof Siatka
koordynatorka: Beata Długosz
CZAS: 30.06 – 12.07, wernisaż wystawy: 30 czerwca 2022 o godz. 18.00
MIEJSCE: Galeria Podbrzezie UP, ul. Podbrzezie 3
 
Czytelnia jest przestrzenią, w której uczestniczą ludzie, książki oraz mniej lub bardziej wygodne sprzęty. Czytelnicy usiłują odnaleźć treści i zdobyć wiedzę. Książki, mimo że na wyciągnięcie ręki i ułożone równo w szeregu, nie zdradzają klucza dostępu do siebie. Nie ma pośród nich pierwszych ani nie organizuje je żadna hierarchia. Są też dość osobliwe, bo konstruują je opowieści fotograficzne i wizualne treści. Czytelnia jest przestrzenią błądzenia w celu poznania. Wystawa prezentuje fotografie oraz książki fotograficzne około 30-stu studentek i studentów trzech kierunków: Sztuka i Media, Digital Design oraz Art&Design studiujących na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestniczki i uczestnicy są absolwentami programu „Fotografia społeczna – między publicystyką a sztuką, który jest częścią projektu „Uczelnia najwyższej jakości – UP to the TOP”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
 
 
 
 
🔴 10/11. 2022 / Move UP!
 
W ramach drugiej, jesiennej odsłony festiwalu, zapraszamy min. na kuratorowaną przez Monikę Weychert i Rafała Kosewskiego wystawę „Nostalgia za człowiekiem” z udziałem światowej sławy artystów działających w nurcie art based research czy niezwykłą debatę o wyzwaniach współczesnego designu. Więcej szczegółów wkrótce!