Przejdź do menu Przejdź do treści

Festiwal Sztuki Trójmorza 2025 – program

Kraków na wiosnę zawsze tętni sztuką. W tym roku bogatą ofertę kulturalną miasta uzupełnia Festiwal Sztuki Trójmorza, wypełniając jego przestrzenie wystawami, akcjami i spotkaniami, które łączą środowiska artystyczne i naukowe oraz publiczność z różnych zakątków Europy.

Przed nami intensywne tygodnie pełne twórczych eksploracji, międzynarodowych dialogów i inspirujących doświadczeń. 

Program otwiera wystawa „Wspólnoty zaprojektowane – między rzeczywistością a wizją”, która potrwa od 25 kwietnia do 8 czerwca w Galerii Podbrzezie. To międzynarodowa ekspozycja, która bada jak grafika użytkowa, design i projektowanie przestrzenne kształtują tożsamość, budują poczucie wspólnoty oraz przekazują istotne wartości kulturowe i historyczne. Towarzyszą jej dwie prezentacje plakatów w przestrzeni miejskiej – „Tolerance Poster Show” (13–26 kwietnia) oraz „Poster Challenge 6” (27 kwietnia – 11 maja). Opiekę kuratorską nad wystawą oraz obydwoma akcjami plakatowymi sprawuje Katarzyna Wojdyła.

Wystawa w Galerii Podbrzezie jest także częścią głównego programu tegorocznej edycji Krakow Art Week KRAKERS. Podobnie jak „Przesunięte horyzonty” – wystawa w Galerii Pałacu Potockich, która od 26 kwietnia do 15 maja, otwierając nowe przestrzenie interpretacyjne i egzystencjalne, prowokować będzie do dekonstrukcji percepcyjnych schematów. Kuratorami tego wydarzenia są Sebastian Bożek i Witold Winek.

Równolegle, od 25 kwietnia do 29 czerwca, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowana będzie wystawa „Kruche obrazy / Fragile images”, dotycząca fenomenu kultury Karpat jako wspólnej dla Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Będzie to próbą pokazania, jak współcześni artyści czerpią inspirację ze swojej kultury oraz jak istotne jest dla nich zakorzenienie w miejscach, z których pochodzą. Motywem łączącym kolekcje MEK i interwencje artystów współczesnych są artystyczne manifestacje idei modernizacji – tej z początków XX w. i obecnej. „Kruche obrazy” to także opowieść o delikatności jako nośniku znaczeń i siły w relacjach społecznych, pamięci oraz dziedzictwie. Prace artystów z różnych krajów ukażą, jak to, co nietrwałe, może stawać się podstawą głębokiego dialogu międzykulturowego. Wystawa jest efektem współpracy dużego, międzynarodowego zespołu kuratorskiego w składzie: Jana Babušiaková, Maria Działo-Nosal, Grzegorz Graff, Marzena Kolarz i Raluca Oancea.

W maju festiwal nabierze jeszcze większej dynamiki. Od 13 do 19 maja na Wydziale Humanistycznym AGH odbędą się interdyscyplinarne warsztaty „Creative Lab”. To przestrzeń współpracy pomiędzy sztuką a nauką, w której uczestnicy pracują nad autorskimi projektami, testując nowe formy twórczości i eksperymentując z metodologiami badawczymi.

14 maja w Galerii Bunkier Sztuki otwiera się wystawa główna festiwalu – „Revealing what is partly sensed / Ujawniając to, co ledwie przeczuwane”, której kuratorkami są Kata Balázs-Miklós, Weronika Plińska i Agnieszka Sachar. Ekspozycja potrwa do 31 sierpnia i będzie prezentować rezultaty rezydencji artystycznych, które odbywały się w Krakowie przez ostatnie miesiące. Jak pamiętacie, goszczące u nas duety artystyczno-kuratorskie z regionu Trójmorza mierzyły się z pojemnym tematem zrównoważonego rozwoju, tworząc prace zanurzone w lokalnym kontekście, nierzadko z wyraźnym rysem kultur swoich krajów, a jednocześnie rezonujące z uniwersalnymi pytaniami współczesności.

Kolejnym ważnym momentem będzie panel dyskusyjny zaplanowany na 15 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury. Wydarzenie zatytułowane „Common development – 25 years of the Visegrad Fund” będzie okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy kulturalnej w regionie oraz refleksji nad jej przyszłością.

Dzień później, 16 maja, w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka odbędzie się performans Erika Sikory zatytułowany „Szpagetowa dzikość”. Artysta, znany z oryginalnego podejścia do formy i narracji, wprowadzi widzów w nieoczywisty świat, otwierając przestrzeń do refleksji i rozmów na temat ekspresji i symboliki w sztuce współczesnej.

Na zakończenie festiwalu – choć w kalendarzu to będzie już środek lata! – 16 lipca w Cricotece otwarta zostanie wystawa „Kantor. Terapie widzeń”. Ta wystawa oraz trwająca już od końca marca aż do końca lipca BWA EUROPA 2025 domkną wspaniałą, wielowątkową festiwalową opowieść o sztuce jako narzędziu dialogu, eksploracji i transformacji.

Festiwal Sztuki Trójmorza to zaproszenie do uważnego patrzenia, współodczuwania i budowania wspólnoty poprzez doświadczenia artystyczne. Do zobaczenia na jego szlaku!

Więcej informacji na stronie festiwalu: 3siartfestival.uken.krakow.pl