Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji za pośrednictwem Grantów Wyszehradzkich z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.
Smart Power of Culture—Challenges of a Common V4 Identity vs the Three Seas Perspective
Projekt oparty jest na innowacyjnej metodologii, w której sztuka stanowi sposób na wspieranie wspólnej tożsamości V4 poprzez kontakty międzyludzkie. W centrum zainteresowania uczestników jest temat zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju UE i krajów V4. Porozumienie budowane w ten sposób pomiędzy partnerami z krajów Grupy Wyszehradzkiej staje się inspiracją szerszej współpracy w regionie. Partnerzy V4 zapraszają instytucje i artystów z krajów Inicjatywy Trójmorza do artystycznego i naukowego dialogu poprzez sztukę. Częścią projektu są między innymi rezydencje artystyczne, wystawa i konferencja koordynowane przez partnerów V4.
Głównym celem projektu jest identyfikacja i wskazanie nowych obszarów wpływu kultury i wspólnej tożsamości V4 oraz wzmocnienie kontaktów międzyludzkich w zakresie V4 i jej sąsiedztwa. Posłuży temu zgromadzenie artystów, instytucji edukacyjnych i kulturalnych z V4 i Europy Środkowej w celu omówienia, zbadania, przeanalizowania i wytyczenia nowych możliwości i kierunków współpracy. Będziemy inspirować artystów z regionu do tworzenia dzieł sztuki, które poruszają najważniejsze obecnie kwestie cywilizacyjne, społeczne i ekonomiczne. Projekt inicjowany przez partnerów V4 ma być pierwszym krokiem do współorganizacji cyklicznego Festiwalu Sztuki Trójmorza przyciągającego artystów i społeczeństwa całego regionu. Różne koncepcje rozwoju badane poprzez sztukę będą zaprezentowane szerokiej publiczności aby zainicjować dialog na temat możliwych modeli sprawiedliwego rozwoju Europy.
Wydarzenia projektowe zapewnią uczestnikom i szerokiej publiczności z krajów V4 wiedzę na temat poszczególnych kultur narodowych i ich perspektyw na odpowiedzialny i zrównoważony rozwój, który angażuje i inspiruje całą Europę. Wierzymy, że inteligentna siła kultury może być impulsem do rozwijania nowych idei współpracy społecznej i gospodarczej w celu głębszej przyjaznej współzależności i wyższego poziomu bezpieczeństwa w regionie.
partnerzy projektu:
Slovenská národná galéria, Bratysława, Słowacja
Muzeum umění Olomouc, Ołomuniec, Czechy
Trance Balance Kft. / acb Gallery, Budapeszt, Węgry
Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, Liptowski Mikulasz, Słowacja
Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków, Polska
lider projektu:
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Kraków, Polska
koordynator projektu:
dr hab. Łukasz Murzyn, prof. UKEN
email: lukasz.murzyn@uken.krakow.pl
tel.: +48 888 039 416